а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрегледен

непрегледни
Вид збор: Придавка
1. Што не може да се опфати со поглед.
Англиски: unlimited
Примери:
Непрегледна рамнина.
Непрегледна ширина.
2. Што не е прегледен што нема прегледност.
Англиски: intransparent
Примери:
Непрегледен приказ.
Непрегледна шема.
Изведенки
1. непрегледно прил.
Пример: Податоците се дадени многу непрегледно.
2. непрегледност ж.
Својство на тоа што е непрегледно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи