а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непревриен

непревриениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е подложен на вриење со загревање.
Англиски: not boiled
Примери:
Непревриена вода.
2. Што не е оставен да врие, да преврие.
Англиски: not fermented
Примери:
Непревриено вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи