а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непреводлив

непреводливи
Вид збор: Придавка
Што не може да се преведе.
Англиски: untranslatable
Употреба: Лингвистика
Примери:
непреводлив збор
непреводлива песна
Изведенки
непреводливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи