а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непребол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што не може да се преболи.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Се се преболува. Бездруго се! / Често си мислам: непребол нема!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи