а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непранко

мн. непранковци
Вид збор: Именка, машки род
Неиспран, нечист човек (маж, дете).
Англиски: dirty fellow
FlexiMac
 менување на македонски глаголи