а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрактичен

непрактичниот
Вид збор: Придавка
1. За човек - што нема смисла за практичност.
Англиски: impractical
Примери:
Од другите се разликуваше со тоа што беше непрактичен и многу разговорлив.
2. За предмет - неудобен за работа, неекономичен.
Англиски: impractical
Примери:
Непрактична облека.
Изведенки
непрактичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи