а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непочитување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Немање, отсуство на нужно, на должно почитување.
Англиски: disregard Албански: mosrespektim
Примери:
Непочитување на редот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи