а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непотеглив

непотегливиот
Вид збор: Придавка
За работен, запрежен добиток и за човек - што не е пргав, што не се труди многу.
Англиски: lazy
Изведенки
непотегливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи