а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непотврден

непотврдениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е потврден, недокажан.
Англиски: unconfirmed
Примери:
Непотврден доказ.
Непотврдена вистина.
Непотврден писател.
2. Незаверен од овластено лице или служба.
Англиски: uncertified
Употреба: Административен термин
Примери:
Непотврден препис.
Непотврден документ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи