а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непостапување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
отсуство на постапување
Англиски: omission
Примери:
Казните за непостапување или, како што се случува најчесто, пасивен однос на социјалните работници треба да бидат ригорозни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи