а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непосреден

непосредниот
Вид збор: Придавка
1. Што се остварува, се случува без посредување.
Англиски: direct
Примери:
Непосредно влијание.
Непосреден учесник.
Непосредна врска.
2. Пресретлив, едноставен во односот со луѓето.
Англиски: oncoming
Примери:
Тој беше многу непосреден.
Изведенки
1. непосредно прил.
Пример: Непосредно учествувал во подготовките.
2. непосредност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи