а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непослушен

непослушниот
Вид збор: Придавка
Што не е послушен, што не го извршува тоа што се бара од него.
Англиски: disobedient
Примери:
Непослушно дете.
Непослушен син.
Изведенки
непослушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи