а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непорочен

непорочниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25645
Што не е порочен, што нема пороци; виcоко морален.
Англиски: innocent
Примери:
Непорочна душа.
Непорочна љубов.
Непорочни чувства.
Изведенки
непорочност ж.