а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непореклив

непорекливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се порекне.
Англиски: undeniable
Примери:
Иако е непорекливо искуството, знаењата, дури би рекол и страдалништвото, кај оние кои работат во образованието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи