а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непопуларен

непопуларни
Вид збор: Придавка
1. Што не е широко познат.
Англиски: unpopular
Примери:
Непопуларен пејач.
2. Што не е широко прифатлив, што не наоѓа општо одобрување.
Англиски: unpopular
Примери:
Непопуларни мерки.
Изведенки
непопуларност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи