а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непопречен

непопречениот
Вид збор: Придавка
Што не е попречен.
Англиски: unhindered
Примери:
Продолжува тажната и со ништо непопречена сеча на шумите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи