а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непомирлив

непомирливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се помири.
Англиски: irreconcilable
Примери:
непомирливи гледишта
непомирливи противречности
непомирлив непријател
Изведенки
1. непомирливост ж.
2. непомир м.
непомирот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи