а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непоместлив

непоместливиот
Вид збор: Придавка
Што не се поместува, што не може да се помести.
Англиски: inflexible, immovable
Примери:
непоместлив став
непоместлив ѕид
FlexiMac
 менување на македонски глаголи