а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непоматен

непоматениот
Вид збор: Придавка
Што не е со нешто нарушен, спречен, расипан.
Англиски: unspoiled
Примери:
Непоматена радост.
Непоматена среќа.
Непоматено задоволство.
Изведенки
непоматеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи