а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неполн

неполниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е сосема полн, наполнет.
Примери:
Неполна торба.
Неполна чаша.
2. Што не е целосен, завршен.
Примери:
Неполн час.
Неполн месец.
Неполн список.
Неполно образование.
Неполна месечина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи