а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непознат

непознатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 998
1. Што не е познат некому или за кој ништо не се знае, што не е откриен, проучен.
Англиски: unknown
Примери:
непозната состојба
непознат посетител
непознат податок
непознато потекло
непозната болест
непознати светови
2. Што не е пошироко познат, непрочуен.
Англиски: unknown
Примери:
непознат уметник
непознат пејач
Изведенки
1. непознато прил.
Пример: Тоа ми е сосема непознато.
2. непознатост ж.