а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподобен

неподобниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13035
Што не одговара, што не е погоден за нешто.
Англиски: unsuitable
Примери:
Тој е неподобен за теренска работа.
Изрази
Морално - политички неподобен - во политичкиот жаргон на еднопартискиот систем: што не одговара за некоја општествено-политичка функција.
Изведенки
1. неподобност ж.
2. неподобштина ж.
мн. неподобштини
аугм.
Пример: економски неподобштини