а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподнесување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51224
1. нетрпеливост со нешто друго
Англиски: contraindication Албански: mostolerim
Употреба: Медицина
Примери:
неподнесување антибиотици
Кај зголеменото лачење настапува прекумерно потење со неподнесување топлина, зголемување на апетитот придружено со слабеење.
2. меѓусебна нетрпеливост меѓу луѓе
Англиски: irreconcilability Албански: mosdurim, mostolerim
Примери:
меѓусебна нетрпеливост и неподнесување
неподнесување критика
3. одбивност, одвратност, гадење
Англиски: repulsion Албански: neveri
4. инкомпатибилност
Англиски: incompatibility Албански: mospërshtatje
Употреба: Информатика
5. Отсуство на поднесување, доставување.
Примери:
Тој треба да одговара и за неподнесување финансиски извештај.
Неподнесување на барање за регистрација на оружје во пропишаниот рок.
неподнесување на Годишна даночна пријава