а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподмитлив

неподмитливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32775
Што не може да биде подмитен, што никако не прима мито.
Англиски: incorruptible
Примери:
Неподмитлив сведок.
Неподмитлив судија.
Изведенки
неподмитливост ж.