а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподготвен

неподготвени
Вид збор: Придавка
Ранг: 9757
Што не е подготвен, што не се подготвил.
Англиски: unprepared
Примери:
Неподготвен напад.
Неподготвен ракопис за печатење.
Неподготвен за испит.
Изведенки
1. неподготвено прил.
Пример: Зборува неподготвено.
2. неподготвеност ж.