а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподвижен

неподвижниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2825
1. Што не се движи.
Англиски: immobile
Примери:
Неподвижни делови на мотор.
2. Што не може да се движи, а се движел.
Англиски: immobile
Примери:
Неподвижен старец.
Неподвижен болен.
3. Што не може да се преместува.
Англиски: immobile
Изведенки
1. неподвижно прил.
Пример: Лежи неподвижно.
2. неподвижност ж.