а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неподатлив

неподатливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32709
Што не се подава на влијание, на дејcтвување.
Англиски: unswayable
Примери:
Неподатлив на обработка.
Неподатлив на промени.
Изведенки
неподатливост ж.