а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непогрешен

непогрешниот
Вид збор: Придавка
Што не може да погреши.
Англиски: flawless
Примери:
Во сметањето тој е непогрешен.
Изведенки
1. непогрешно прил.
Пример: Непогрешно наместени делови.
2. непогрешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи