а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непогоден

непогодениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е погоден, усогласен по мера, по боја, по квалитет и др.
Англиски: unsuitable
Примери:
Непогодени чевли.
Непогодена кошула.
Непогодени завеси.
2. незгоден, неудобен, неповолен
Англиски: improper
Примери:
Непогоден алат.
Непогодна работа.
Непогодна цена.
Непогодни услови.
Изведенки
непогодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи