а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непогода

мн. непогоди
Вид збор: Именка, женски род
Лошо време, невреме, стихија.
Англиски: bad weather
Примери:
Заштита од елементарни непогоди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи