а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неповредлив

неповредливиот
Вид збор: Придавка
Што не смее да биде повреден.
Англиски: inviolable
Примери:
Неповредливо право на слободно искажување.
Неповредливи граници.
Изведенки
неповредливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи