а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неповреден

неповредениот
Вид збор: Придавка
Што не е повреден, што нема некоја повреда.
Примери:
При паѓањето останал неповреден.
Изведенки
неповреденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи