а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неповратен

неповратниот
Вид збор: Придавка
1. Што не се враќа, што се прима без обврска да се врати.
Англиски: non-repayable Албански: i pakthyeshëm
Употреба: Економија
Примери:
неповратен кредит
неповратни средства
2. Што не може да се врати.
Англиски: irreversible Албански: i pakthyeshëm
Примери:
неповратна младост
неповратна загуба
Изведенки
1. неповратно прил.
Пример: Времето лета неповратно.
2. неповратност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи