а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неповолен

неповолни
Вид збор: Придавка
Што не е поволен.
Англиски: unfavorable
Примери:
неповолни услови
неповолен договор
неповолна положба
Изведенки
1. неповолно прил.
Пример: Неповолно се развива.
2. неповолност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи