а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непобедлив

непобедливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да биде победен, совладан.
Англиски: invincible
Примери:
непобедлива сила
непобедлив противник
Изведенки
непобедливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи