а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоформен

неоформениот
Вид збор: Придавка
Што не е оформен, што не добил определена форма.
Англиски: incomplete
Примери:
неоформен карактер, неоформена мисла
Изведенки
неоформеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи