а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неофашизам

(едн.) неофашизмот
Вид збор: Именка, машки род
Движење на екстремно националистичките сили во некои земји кое се стреми кон оживување на фашистичката идеологија.
Англиски: neo-fascism
Употреба: Политика
Изведенки
1. неофашист м.
мн. неофашисти
2. неофашистички прид.
неофашистичкиот
Пример: неофашистичка политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи