а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоти

Вид збор: Честичка
За изразување сомнеж во ублажена мера и неверување; којзнае, да не веруваш, не ми се верува.
Англиски: not that
Употреба: Разговорно
Примери:
Не ти е умот во тоа што ти го кажува, неоти го слушаш.
Што му се плашите толку, неоти и тој не е како вас.
Ова дрвце вакво неоти ќе роди нешто.
Неоти ова е живот што го живееме ние.
Неоти беше толку важно, но мораше нешто да се каже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи