а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неостварен

неостварени
Вид збор: Придавка
Што не е остварен, не е реализиран.
Англиски: unfulfilled
Примери:
неостварени изборни ветувања
неостварена желба
Изведенки
неостварено прил.
Пример: Ветувањето остана неостварено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи