а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоснован

неоснованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10375
Што нема основа, што не е заснован врз нешто.
Англиски: unfounded
Примери:
неосновано сомневање
неоснована претпоставка
Изведенки
1. неосновано прил.
Пример: Беше неосновано обвинет.
2. неоснованост ж.