а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неосетен

неосетниот
Вид збор: Придавка
Што не се осетува, не се забележува.
Англиски: imperceptible
Примери:
Неосетен допир.
Неосетна промена.
Изведенки
неосетно прил.
Пример: Неосетно се приближи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи