а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неосветлен

неосветлениот
Вид збор: Придавка
Што е без светло, што не е осветлен.
Англиски: dark
Примери:
Неосветлена просторија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи