а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоргански

неорганскиот
Вид збор: Придавка
1. Што не е органски, што нема во себе живи организми, што е без живот.
Англиски: inorganic
Примери:
Неорганска природа.
2. Што се однесува на неживата природа, што се занимава со создавањето и промените на неживата природа.
Англиски: inorganic
Примери:
Неорганска хемија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи