а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неорганизиран

неорганизираниот
Вид збор: Придавка
1. Што нема организација, што е слабо, лошо организиран.
Англиски: unorganized
Примери:
Неорганизирана работа.
Неорганизирана заштита.
Неорганизиран живот.
2. Што не е член на некоја организација, партија.
Англиски: nonaligned
Изведенки
1. неорганизирано прил.
Пример: Неорганизирано дејствува.
2. неорганизираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи