а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопходен

неопходни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2521
Без кој не се може, премногу потребен.
Англиски: necessary
Примери:
неопходни услови
неопходни производи
неопходни мерки
неопходен доказ
Изведенки
неопходност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК