а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопфатен

неопфатениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е опфатен од некоја акција, од некој пропис, мерка и сл.
Примери:
Неопфатен од пописот.
Неопфатен од мобилизација.
Неопфатен од преглед.
2. Што не може да се опфати.
Англиски: unlimited
Примери:
Неопфатно пространство.
Неопфатна широчина.
Изведенки
неопфатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи