а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопростлив

неопростливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се опрости.
Англиски: inexcusable
Примери:
неопростлива грешка
Изведенки
непростливо прил.
Пример: Неочекувано покажа повеќе политичка и комуникациска култура што е неопростливо кај нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи