а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопределен

непределени
Вид збор: Придавка
Ранг: 7044
1. Што не е определен, што не е точно установен во некој однос (по време, количество, боја).
Англиски: undetermined
Примери:
Неопределен рок.
Неопределена тежина.
Неопределена форма.
Неопределена далечина.
2. Кај именските зборови: неопределена форма - форма без членска наставка; човек, нова облека, моја книга итн.
Употреба: Граматика
3. Кај глаголите: минато неопределено време - сложена глаголска форма која означува минато дејство, неопределено во однос на моментот на одвивањето.
Изведенки
неопределеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК