а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоправдан

неоправдани
Вид збор: Придавка
Ранг: 17235
Што нема оправдување, што не може да биде оправдан.
Англиски: unjustified
Примери:
Неоправдано отсуство.
Неоправдани причини.
Неоправдани барања.
Изведенки
1. неоправдано прил.
Пример: Неоправдано се сомнева во секого.
2. неоправданост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК