а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопортун

неопортуниот
Вид збор: Придавка
Што не е опортун.
Англиски: inopportune
Примери:
Неопортуно решение.
Изведенки
неопортуност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи